lozeh-sevom.jpg

 کم شنوایی علل و دلایل زیادی دارد که در مقالات دیگر در مورد آنها صحبت شده است. در این مقاله نیز قصد داریم در مورد لوزه سوم که یکی دیگر از دلایل کم شنوایی است صحبت کنیم. همچنین، در مورد علائم، تشخیص و درمان آن نیز بطور مفصل صحبت شده است. یکی از خدمات کلینیک شنوایی سنجی سمعک در مشیریه که یکی از شعب کلینیک سمعک پیروزی است، تشخیص انواع کم شنوایی، علل و درمان آن است. 

 

لوزه سوم چیست؟

لوزه سوم یک بافت لنفاوی است که در بالای نرم کام و پشت حلق قرار گرفته است و جزئی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن محسوب می‌ شود. در تمامی افراد در بدو تولد لوزه سوم یا آدنوئید وجود دارد ولی به تدریج با گذشت زمان و بالا رفتن سن و نزدیک شدن به سن بلوغ اندازه آن کوچک شده به طوری که محو شده و ناپدید می گردد. در بعضی از کودکان اندازه لوزه سوم بزرگ باقی می‌ ماند و به فعالیت خود ادامه می‌ دهد و بعضی اوقات دچار التهاب و تورم شده و عوارضی ایجاد می‌ کند که نیاز به مداخله درمانی و جراحی پیدا می کند. همانطور که قبلا هم گفته شده، شنوایی سنجی کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است و از عواقب جبران ناپذیر جلوگیری می کند. 

 

لوزه سوم چیست؟ 

 

علائم لوزه سوم در کودکان

 

علائم بزرگی لوزه سوم چیست؟

۱- بزرگی لوزه سوم باعث انسداد سوراخ های خلفی یا پشتی بینی شده و مهمترین علامتی که ایجاد می‌ کند تنفس صدادار از طریق دهان باز و یا خرخر کردن کودک و مشکلات تنفسی حین خواب می باشد.

۲- ترشحات بینی

۳- تو دماغی صحبت کردن

۴- چهره لوزه سومی علامتی است که در موارد مزمن در کودکان دیده می‌ شود. کودکانی که سال ها مبتلا به بزرگی لوزه سوم هستند به علت باز بودن دهان آنها حین تنفس صورت حالت کشیده پیدا می‌ کند به طوری که لب ها به طرف بالا برمی‌ گردد و دندان‌ های جلو نمایان می‌ شود، این علامت را اصطلاحا چهره لوزه سومی می نامند.

۵- گلودرد و سینوزیت

۶- در مواردی که لوزه سوم باعث انسداد مجرای استاش که بین گوش و حلق قرار دارد گردد، منجر به ایجاد عفونت گوش میانی یا اوتیت سروز می گردد که این علامت همراه با کم شنوایی در کودکان وجود دارد و منجر به ایجاد کاهش شنوایی انتقالی به علت وجود ترشح در گوش میانی می گردد.

۷- گوش درد

۸- مشکل در بلع غذا

 

 

مشاوره رایگان شنوایی سنجی 

 

 

تشخیص بزرگی لوزه سوم

رایج ترین روش تشخیص ابتدا از طریق معاینه حلق کودک و سپس انجام تصویربرداری اشعه ایکس از ناحیه حلق و نازوفارنکس می باشد که در نمای رادیولوژی بزرگی لوزه سوم کاملاً مشخص می‌ شود.
در مواردی که بزرگی و التهاب شدید تر باشد منجر به ایجاد عفونت گوش میانی می گردد که از طریق آزمایشات شنوایی سنجی شامل آزمایش تمپانومتری و آزمایش ادیومتری می‌ توان آن را تشخیص داد که اصطلاحاً به آن آب آوردن پشت پرده گوش می گویند.

 

راه های تشخیص لوزه سوم 

 

چگونه لوزه سوم را تشخیص دهیم؟

 

راه های درمان لوزه سوم

اگر بزرگی لوزه سوم همراه با مشکلات عفونی نباشد می توان از طریق دارو درمانی در مرحله اول درمان کرد. معمولاً داروهای استروئیدی که به شکل قطره بینی تجویز می‌ شود برای درمان بزرگی لوزه سوم استفاده می‌ شود اما در مواردی که بزرگی لوزه سوم منجر به ایجاد مشکلات بیشتری به ویژه در ناحیه گوش‌ و کم‌ شنوایی شده باشد و یا تنفس کودک را دچار اختلال شدید کرده باشد اقدام به درمان جراحی و خارج کردن لوزه سوم می‌ نماییم. (آدنوئیدکتومی) اگر کودک لوزه های حلقی بزرگی نیز داشته باشد همزمان با لوزه سوم خارج می‌ شوند.
همچنین در مواردی که بزرگی لوزه سوم منجر به ایجاد آبسه اطراف لوزه و یا بوی بد دهان و یا ایجاد تب بالا در کودک شده باشد نیز اقدام به درمان جراحی می‌ کنیم. در گروهی از کودکانی که دچار مشکلات زمینه‌ای مثل حساسیت شدید و یا سینوزیت مزمن باشد احتمال عود کردن لوزه سوم بعد از عمل وجود دارد.

 

درمان لوزه سوم  

 

چرا بزرگی لوزه سوم روی گوش و شنوایی تاثیر می گذارد؟

در پاسخ به این سوال ابتدا بایستی در مورد لوله استاش توضیح داده شود. لوله یا شیپور استاش یک مجرای باریک است که بین گوش میانی و پشت بینی قرار گرفته است و این دو را به هم وصل می کند، عملکرد شیپور استاش برقراری تعادل فشار هوا بین گوش میانی و گوش خارجی می باشد، چنانچه عملکرد این مجرا به هر دلیل دچار مشکل شود اصطلاحاً اختلال عملکرد شیپور استاش نامیده می‌ شود و باعث ایجاد فشار منفی در فضای گوش میانی و به دنبال آن ایجاد ترشح در گوش میانی می‌ شود که به آن اوتیت سروز اطلاق می گردد.
همانطور که توضیح داده شد لوزه سوم در دیواره خلفی یا پشتی بینی قرار گرفته و در مجاورت دهانه شیپور استاش در حلق قرار گرفته است، چنانچه اندازه لوزه سوم بزرگ شود می تواند باعث اختلال عملکرد شیپور استاش شود. در اوایل این اختلال فشار منفی و احساس کیپی در گوش ایجاد می‌ شود و به دنبال آن با ادامه روند بیماری منجر به ایجاد عفونت یا ترشح در گوش میانی خواهد شد، در این حالت کاهش شنوایی انتقالی معمولاً در حد خفیف و بیشتر در فرکانس های پایین ایجاد می‌ شود.
با استفاده از تست های شنوایی تمپانومتری و ادیومتری می‌ توان اختلال عملکرد استاش و یا عفونت گوش میانی را تشخیص داد.

 

بیشتر بخوانید: انواع کم شنوایی در کودکان

 

فرآیند تشخیص و درمان بزرگی لوزه سوم و کم شنوایی در کلینیک پیروزی

چنانچه کودک شما که سابقه بزرگی و یا تورم لوزه سوم دارد دچار گوش درد و یا گرفتگی گوش و هرگونه علامتی در گوش شود می توانید با مراجعه به کلینیک تست های لازم را انجام دهید. در مرحله اول معاینه توسط پزشک متخصص گوش حلق و بینی انجام می‌ شود، در مرحله بعدی تست‌ های تمپانومتری و ادیومتری به منظور تشخیص عملکرد استاش و گوش میانی انجام می شود. کلینیک شنوایی سنجی در مشیریه که یکی از شعب کلینیک سمعک پیروزی در شرق تهران است، تمامی تست های لازم را با جدیدترین دستگاه ها با دقت بالا انجام می دهد.

 

 

مشاوره شنوایی سنجی مشیریه

 


چنانچه کودک در اثر بزرگی لوزه سوم دچار عفونت گوش میانی شود در یک یا دو مرحله اقدام به دارو درمانی می گردد و چنانچه این عفونت مقاوم به درمان دارویی باشد با استفاده از عمل جراحی اقدام به برداشتن لوزه سوم و همچنین گذاشتن لوله تهویه یا vt در پرده گوش می‌ شود و معمولاً بعد از ۴ تا ۶ ماه خود به خود از گوش خارج می‌ شود و نیاز به اقدام خاصی ندارد. چنانکه بزرگی لوزه سوم مشکلات گوش و شنوایی ایجاد نکرده باشد فقط اقدام به جراحی برداشتن لوزه سوم می‌ شود.

 

نتیجه گیری

لوزه سوم در تمامی کودکان به صورت طبیعی وجود دارد ولی به تدریج با بزرگ شدن کودک از بین خواهد رفت. ولی چنانچه در سنین بالاتر تا ۳ سالگی و یا ۴ سالگی منجر به ایجاد علایمی به ویژه علائم تنفسی و علایم گوشی و گوش درد در کودکان گردد نیاز به مراجعه به پزشک و مداخله دارویی و جراحی دارد. چراکه بزرگی لوزه سوم باعث ایجاد عفونت گوش میانی و کم شنوایی در کودک می‌ شود و عدم درمان به موقع آن منجر به کم شنوایی دائمی در کودک می گردد. انتخاب نوع درمان با توجه به شدت بزرگی لوزه سوم و علایم به وجود آمده انجام می‌ شود.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید