naghd.png

ابتدا نگاهی به سمعک و اجزای آن بایستی داشته باشیم. سمعک یک وسیله کمک شنوایی می باشد که عملکرد آن عبارت است از تقویت صدا به میزانی که فردی کم شنوا می تواند از باقیمانده شنوایی خود به طور موثر استفاده کند. از لحاظ عملکردی در ابتدا میکروفون سمعک امواج صوتی را دریافت کرده و متناسب با تغییرات فشار صوتی آنها را به سیگنال الکتریکی تبدیل می کند، سپس سیگنال توسط تقویت کننده اصلی تقویت شده و به رسیور یا گوشی انتقال می یابد تا دوباره به سیگنال صوتی تبدیل شود. سمعک پیروزی واقع در محدوده شرق تهران است که تعمیرات انواع سمعک با برندها و مدل های مختلف را انجام می دهد. برای بهره مند شدن از تعمیر سمعک در شرق با شماره 02133359292 تماس بگیرید. 

 

معرفی اجزای اصلی سمعک 

بنابراین در اجزای تشکیل دهنده سمعک چهار قطعه اصلی وجود دارد:
۱- میکروفون که کار دریافت امواج صوتی و تبدیل آن به سیگنال الکتریکی را انجام می دهد.

۲- مدار پردازنده یا تقویت کننده که تمامی سیگنال الکتریکی دریافت شده از سوی میکروفون را پردازش و سپس تقویت می نماید.

۳- بلندگو یا رسیور که بعد از پردازش و تقویت سیگنال های الکتریکی این سیگنال ها به وسیله بلندگوی سمعک دوباره به امواج صوتی تبدیل و به گوش بیمار ارائه می شود.

۴- منبع تغذیه سمعک که همان باتری می‌باشد‌‌. هر چه قدرت سمعک بالاتر باشد ظرفیت باتری بیشتر خواهد بود و اندازه فیزیکی آن نیز بزرگتر می شود.

 

اجزای اصلی سمعک

انواع قالب سمعک

 

آشنایی با انواع قالب های سمعک

قالب سمعک در واقع رابط بین سمعک و گوش بیمار در سمعک های پشت گوشی می باشد. معمولا طی فرآیند قالب گیری و ساخت قالب از بیمار یک قالب مناسب برای بیمار ساخته می‌ شود و به سمعک وصل می شود که صدا را از طریق سمعک به داخل گوش بیمار هدایت می‌ کند.

انواع قالب بر اساس شکل ظاهری که ساخته می شود عبارتند از:

 

۱-قالب شل (shell)

این قالب معمول ترین یا رایج ترین نوع قالب می باشد که برای انواع میزان کم شنوایی در بیماران استفاده می‌شود. در این قالب با توجه به اندازه آن کاملترین نوع قالب بوده که می‌ تواند درزگیری صوتی بهتری برای بیمار فراهم آورد.

 

قالب شل (shell) سمعک

 

۲- قالب کانال

این قالب بیشتر شامل بخش مجرای کانال گوش بیمار می باشد و بخش های بالایی قالب که در قالب شل ساخته می شود، در این قالب حذف می شود، بنابراین اندازه کوچکتر بوده و بیمار راحت‌ تر می‌ تواند از آن استفاده کند. این قالب نیز برای انواع کم‌ شنوایی ها مناسب می باشد.

 

تعمیر سمعک در شرق تهران

 

انواع دیگری از قالب وجود دارد که عبارتند از قالب استاندارد، قالب میکرو شل، قالب اسکلتون. ولی معمول ترین انواع قالب که در سمعک پشت گوشی برای بیمار استفاده می‌ شود همان قالب های شل و کانال می باشد.
لازم است بدانیم که سمعک نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دیگر به انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات نیاز دارد و این امر سبب افزایش طول عمر سمعک می‌ شود. سمعک های موجود در بازار دارای گارانتی می باشد که این سرویس ها در طول زمان گارانتی به صورت رایگان و بعد از آن هم با هزینه های متفاوت بسته به نوع خرابی سمعک قابل انجام می باشد.


بهترین مرکز برای تعمیرات سمعک در شرق تهران کجاست؟

سمعک یک وسیله الکترونیکی تخصصی می باشد بنابراین برای انجام هرگونه سرویس و خدمات حتماً بایستی به مراکز معتبر که کار تجویز سمعک انجام می‌ دهند مراجعه کرد.
کلینیک شنوایی سنجی و سمعک بهترین مرکز تخصصی جهت ارائه خدمات تخصصی سمعک می باشد.

در کلینیک شنوایی و سمعک پیروزی کلیه خدمات سمعک و تعمیر سمعک در شرق تهران در برندهای مختلف و انواع سمعک انجام می شود.


رایج ترین خرابی های سمعک کدام هستند؟

با توجه به اجزای تشکیل دهنده سمعک که قبلاً به آن اشاره شد هرگونه نقص یا خرابی در هر کدام از اجزای سمعک شامل میکروفون، رسیور، تقویت کننده و قالب سمعک می‌ تواند باعث از کار افتادن یا خرابی سمعک شود.


انواع خرابی های سمعک

۱- خرابی های مربوط به منبع تغذیه سمعک

همانطور که گفته شد باتری ها به عنوان منبع تغذیه سمعک هستند که بیشتر در چهار سایز ۱۰،۱۳،۳۱۲،۶۷۵ در انواع سمعک ها استفاده می شوند که از لحاظ اندازه و قدرت با هم متفاوت هستند.
شایع‌ ترین خرابی در سمعک شکستگی در باتری سمعک می باشد که علت آن استفاده از باطری های نامناسب و گاهاً اشتباه در سمعک و یا حتی برعکس قرار دادن باتری داخل در باتری و در نتیجه شکستگی در باتری می باشد. در این حالت حتماً بایستی اولاً سمعک از لحاظ کانکتورهای داخل در باتری کنترل شود و در باتری تعویض شود. بنابراین برای جلوگیری از خرابی حتماً بایستی از باتری مناسب و با کیفیت استفاده شود و دقت در جایگذاری باتری صورت گیرد.

 

تعمیر سمعک

 

تعمیر انواع خرابی های سمعک

 

تعمیر منبع تغذیه سمعک


۲- خرابی های مربوط به بلندگوی سمعک

خرابی های رسیور یا بلندگو نیز یکی از مشکلات شایع به ویژه در انواع سمعک داخل گوشی سمعک می باشد. در سمعک های داخل گوش که داخل کانال گوش قرار می‌ گیرد به علت ورود جرم گوش به داخل دهانه سمعک اولین چیزی که آسیب می‌ بیند بلندگوی سمعک می باشد چراکه بلندگو بلافاصله بعد از دهانه خروجی صدای سمعک قرار گرفته است.
دستکاری بیش از حد سمعک به ویژه در ناحیه خروجی صدا که فیلتر سمعک قرار دارد می‌ تواند به بلندگوی سمعک آسیب وارد کند. شایع‌ ترین علت خرابی بلندگو در سمعک داخل گوشی هنگام تعویض فیلتر سمعک می باشد، چرا که گاهاً هنگام این کار ضربه به بلندگو وارد شده و از کار می افتد. بنابراین هنگام تعویض فیلتر سمعک های داخلی گوشی بایستی بسیار با احتیاط و ظرافت این کار انجام شود.
نشانه خرابی بلندگو در سمعک می‌ تواند به‌ صورت پارازیتی شدن صدا یا خش خش کردن سمعک و یا حتی از کار افتادن کامل سمعک باشد. در صورت بروز چنین مشکلی بایستی بدون آنکه سمعک دستکاری شود آن را به کلینیک تخصصی سمعک برده و اقدام لازم برای آن انجام شود.
معمولاً در خرابی های رسیور بایستی رسیور کاملاً تعویض شود چون اکثرا قابل تعمیر نمی باشد.

 

تعمیر بلندگوی سمعک

 

تعمیر سمعک در کلینیک سمعک پیروزی

 

تعمیرات تخصصی سمعک

 

۳- خرابی های میکروفون سمعک

یک مشکل دیگر که در سمعک پشت گوشی و داخل گوشی ممکن است ایجاد شود از کار افتادن میکروفون سمعک می باشد. میکروفون دارای یک دریچه روی سمعک می‌ باشد که در زیر آن دریچه میکروفون قرار گرفته و در واقع ورودی صدای سمعک می باشد.
حتماً بایستی دهانه میکروفون سمعک تمیز نگه داشته شود، آن را مراقبت کرد چرا که مسدود شدن دریچه میکروفون با جرم یا هر چیز دیگر باعث از کار افتادن میکروفون و سمعک خواهد شد.
علامت خرابی میکروفون قطع صدای سمعک و از کار افتادن آن می باشد. گاهی اوقات با یک نظافت ساده و تمیز کردن ورودی صدا سمعک به کار می‌افتد ولی در بعضی موارد احتیاج به تعویض میکروفون وجود دارد.

 

تعمیر میکروفون سمعک

 

سمعک را کجا تعمیر کنیم؟

 

۴- خرابی تقویت کننده سمعک

مهمترین قسمت در مدار تشکیل دهنده سمعک، تقویت کننده یا مدار پردازشی سمعک می‌ باشد و وجود خرابی در این قسمت باعث از کار افتادن کامل سمعک می‌ شود و در بعضی موارد چاره‌ای جز کنار گذاشتن سمعک و تعویض کل سمعک وجود ندارد. بنابراین هرچه در نگهداری و سرویس های منظم و دوره ای دقت کنیم خرابی تقویت کننده کمتر خواهد بود.

 

تعمیر تقویت کننده سمعک

 

۵- خرابی های قالب سمعک

یکی از شایع‌ ترین خرابی های که ویژه سمعک های پشت گوشی می باشد، وجود مشکل یا خرابی در قالب سمعک است. مهمترین خرابی در ناحیه تیوب یا لوله قالب که سمعک را به قالب متصل می‌ کند ایجاد می‌ شود. تیوب قالب یک قطعه پلاستیکی می باشد که در اثر گذشت زمان دچار خشکی و سفتی شده و در نهایت ممکن است پاره شود.
علامت مشخصه آن سوت کشیدن سمعک روی گوش بیمار می باشد. بنابراین لازم است در فواصل زمانی ۶ ماهه تیوب قالب تعویض شود تا دچار پارگی نگردد. از طرفی نحوه گذاشتن و برداشتن قالب توسط بیمار در عمر این قطعه بسیار تاثیر گذار می باشد بهتر است هنگام برداشتن سمعک از روی گوش این کار به آرامی و از ناحیه قالب انجام گیرد چرا که اگر سمعک از روی گوش کشیده شود ممکن است پارگی تیوب ایجاد گردد.

 

تعمیر قالب سمعک

 

خرابی قالب سمعک

 

آیا قالب سمعک تعمیر می شود

 

۶- خرابی های پوسته سمعک داخل گوشی

پوسته سمعک از جنس مواد پلیمری خشک می باشد، بنابراین با یک ضربه کوچک ممکن است دچار ترک خوردگی و حتی شکستگی کامل شود. علامت مشخصه این خرابی، سوت کشیدن سمعک داخل گوش بیمار می باشد. در سمعک های داخل گوشی لازم است حتماً سمعک در داخل جعبه مخصوص نگهداری شود چرا که ممکن است سمعک جایی بیفتد و یا حتی زیر پا قرار گیرد و دچار شکستگی شود.
بعضی از این شکستگی ها قابل ترمیم می باشند و در بعضی موارد نیاز به قالب‌ گیری مجدد و ساخت پوسته جدید برای سمعک می باشد.
در سمعک های داخل گوشی هنگام تعویض فیلتر نیز بایستی دقت کرد چرا که در بعضی موارد می تواند باعث فشار آوردن روی منفذ خروجی صدا و ترک خوردگی آن شود.

 

تعمیر خرابی سمعک داخل گوشی

 

۷- کنده شدن دستگیره یابند سمعک داخل گوشی

بند سمعک قطعه پلاستیکی می باشد که روی سمعک داخل گوشی زده می‌ شود و نقش آن فقط در جهت درآوردن سمعک از گوش می باشد و هیچ تأثیری روی شنوایی و عملکرد سمعک ندارد.
این قسمت نیز همانند تیوب قالب ممکن است بعد از گذشت چند ماه دچار خشکی و درنتیجه کنده شدن شود و بایستی با مراجعه به کلینیک سمعک این بند تعویض گردد.
در پاسخ به این سوال بایستی گفت که هزینه تعمیر سمعک بسته به نوع سمعک و اینکه خرابی در کدام یک از اجزای سمعک است بسیار متفاوت می باشد. مثلاً اگر خرابی در ناحیه قالب و تیوب قالب اتفاق بیفتد با حداقل هزینه انجام می‌ شود ولی خرابی های مربوط به تقویت کننده سمعک شاید معادل یک هزینه کامل سمعک باشد، همینطور خرابی های مربوط به میکروفون و بلندگو نیز بسته به نوع آن متفاوت خواهد بود.

 

عمر مفید سمعک

هزینه تعمیر سمعک


عمر مفید یک سمعک چقدر است؟

عمر سمعک بسته به نحوه استفاده از سمعک می باشد، اگر بیماران از سمعک های خود مراقبت های لازم را به عمل آورند و سرویس‌ های دوره‌ای را انجام دهند، قاعدتاً عمر مفید سمعک بیشتر خواهد بود ولی در کل می‌ توان گفت عمر مفید سمعک های پشت گوشی ۶ تا ۷ سال و سمعک های داخل گوشی ۴ تا ۵ سال می‌ باشد و به مرور زمان از کیفیت و بازده سمعک کاسته می‌ شود، ولی سمعک های داخل گوشی نسبت به پشت گوشی به علت تماس مستقیم با کانال گوش و اندازه کوچکتر آن نیاز به مراقبت بیشتری دارد و خرابی‌ های آن نیز بیشتر خواهد بود.


نکاتی جهت افزایش طول عمر سمعک

۱- تمیز نگه داشتن سمعک با پارچه مخصوص که داخل پکیج سمعک گذاشته شده است.

۲- استفاده از باتری های معتبر و با کیفیت

۳- تعویض به موقع باتری سمعک

۴- تعویض به موقع فیلتر سمعک در سمعک های داخل گوشی

۵- دور نگه داشتن سمعک از محیط های مرطوب که می تواند باعث آسیب به سمعک شود.

۶- باز نگه داشتن در باتری سمعک هنگامی که سمعک خارج از گوش باشد.

۷- تمیز نگه داشتن در باتری و داخل آن که می تواند باعث اتصال ضعیف باطری باسمعک شود.

۸- در صورت پیدا شدن هرگونه خرابی حتما به مرکز تخصصی سمعک مراجعه شود.

کلینیک شنوایی سنجی کودکان و بزرگسالان سمعک پیروزی علاوه بر خدمات تجویز سمعک، انجام تست های شنوایی، مشاوره رایگان و ... تعمیر سمک در شرق تهران را نیز انجام می دهد. 

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید