برای بیماران که قصد استفاده از سمعک دارند همیشه مهم ترین چالش یا سوال بعد از شکل ظاهری سمعک قیمت آن می باشد سمعک پروتز پزشکی است که غالباً از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می شودو با توجه به نوسانات نرخ ارز به ویژه در چند سال اخیر با چالش‌های جدی روبرو شده است و قیمت ثابتی نداشته است تکنولوژی مورد استفاده در سمعک مهمترین فاکتور تعیین کننده قیمت سمعک میباشد به طوری که سمعک های آنالوگ که البته در حال حاضر تولید و عرضه نمی شوند پایین ترین قیمت سمعک را دارند و گاهی بیماران برای تهیه این نوع سمعک به علت قیمت ارزانتر آن به کلینیک های شنوایی مراجعه می نمایند امروزه سمعک های آنالوگ جای خود را به سمعکهای نیمه دیجیتال داده است سمعک نیمه دیجیتال در واقع شکلی از سمعک های آنالوگ هستند که توسط تریمر هایی که روی سمعک تعبیه شده است تا حدی می توان بلندی و شکل صدای سمعک را به صورت دستی تنظیم نمود و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه ترین سمعک ها میباشند که در اشکال پشت گوشی و داخل گوشی قابل سفارش برای بیماران هستند قیمت سمعک نیمه دیجیتال در برند هایی که در حال حاضر در ایران عرضه می شوند در رنج قیمتی ۱۲۰۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۰۰ میباشند که به نوع سمعک بستگی دارد. تمامی برندهای این سمعک ها معتبر بوده و تا یک سال نیز گارانتی دارند بنابراین بیماران از لحاظ خدمات پس از فروش در این نوع سمعک نبایستی نگرانی داشته باشند.برخی برندهای این سمعک ها از قبیل interton ،Am ،Resound می باشند.

 

قیمت سمعک پیروزی

 

بعد از سمعک نیمه دیجیتال سمعک های دیجیتال و هوشمند هستند که در رده قیمتی ۲۰۰۰۰۰۰ تومان به بالا قرار می گیرند قیمت سمعک های دیجیتال بسته به برند آن تکنولوژی مورد استفاده در آن و تعداد کانال و باندهای فرکانسی آن متغیر می باشد و می توان گفت در رنج قیمتی ۲ تا ۳۰۰۰۰۰۰ قرار می‌گیرد در سمعکهای دیجیتال و هوشمند شکل سمعک که پشت گوشی و یا داخل گوشی باشد زیاد در قیمت سمعک تعیین کننده نمی باشد و صرفاً تکنولوژی مورد استفاده در این سمعک ها تعیین کننده قیمت می باشد سمعک های دیجیتال معمولاً تا ۲ سال گارانتی شرکتی دارند و از این لحاظ باعث اطمینان خاطر بیمار می‌شود.

سمعک های هوشمند و هوشمند وایرلس امروزه توسط شرکت های معتبر در سه سطح از لحاظ تکنولوژی عرضه می شوند:

۱_ سمعک های پایه(basic)
۲_سمعک های متوسط (mid renge)
۳_سمعک های پیشرفته (premium)

 سمعک های گروه پایه از لحاظ تکنولوژی ساده تر می باشند و تقریباً نزدیک به سمت های دیجیتال قرار دارند بنابراین قیمت پایین تری دارند این سمعک ها در رنج قیمتی ۳ تا ۴ میلیون قرار می گیرند.

سمعک های هوشمند متوسط و پیشرفته از لحاظ تکنولوژی فراتر می باشند و ممکن است قابلیت‌های دیگری شامل امکانات وایرلس و تنظیمات وایرلس از قبیل بلوتوث ریموت کنترل و همچنین تعداد کانال و باندهای فرکانسی بیشتر دارا باشند که باعث افزایش قیمت آنها می شود رنج قیمت برای این سمعکها از ۴ میلیون تومان شروع شده و در بعضی برند ها حتی تا ۲۰ میلیون تومان نیز وجود دارد این سمعک ها بعضاً تا ۳ سال گارانتی شرکتی دارند لازم به ذکر می باشد که شکل ظاهری سمعک در این گروه از سمعک ها در قیمت سمعک تاثیری ندارد.

ذکر این نکته لازم است که همیشه گرانترین سمعک مناسب ترین سمعک برای بیمار نمی باشد.

هر چه تکنولوژی و امکانات سمعک پیشرفته تر باشد قیمت سمعک بالاتر خواهد بود لازم به ذکر است آنچه قیمت سمعک را تعیین می کند فقط میزان و نوع کاهش شنوایی بیماران نمی‌باشد بلکه نیازهای ویژه بیمار و عوارض جانبی کاهش شنوایی و عوامل دیگر از قبیل سن و شغل و موقعیت اجتماعی و غیره نیز در انتخاب سمعک مناسب و در نتیجه قیمت سمعک موثر هستند.

بهبود شنوایی باعث بهبود کیفیت زندگی می شود بنابراین باید به تهیه سمعک به منزله سرمایه گذاری در زمینه سلامت نگاه کرد قیمت سمعک بسته به آنکه سمعک دیجیتال هوشمند و یا وایرلس باشد برای بیمار متفاوت می باشد چنانچه فرد نیاز به سمعک های مخصوصی دارای مدارهای صدا درمانی برای وزوز گوش ویا نیاز به استفاده از سمعک های با قابلیت اتصال به وسایل جانبی از قبیل تلویزیون تلفن موبایل و یا غیره داشته باشد قیمت سمعک نیز تغییر میکند.

 

قسمت سمعک های دیجتال

 

 

 

قیمت انواع سمعک

 

 

 

قیمت سمعک دیجیتال

 

 

 

قیمت سمعک هوشمند

 

بیمارانی که دارای بیمه های دولتی و خصوصی می باشند می توانند بخشی از هزینه سمعک خود را با ارائه مدارکی که توسط کلینیک پیروزی به آنها ارائه می شود دریافت کنند کلینیک پیروزی در این مورد بیماران را کاملا حمایت کرده و مدارک لازم را در اختیار آنها قرار می دهد حتی دستور پزشک گوش و حلق و بینی برای استفاده از سمعک که برای بیمه ضروری می باشد به بیماران ارائه می گردد. بیمارانی که دارای بیمه های دولتی و خصوصی می باشند میتوانند بخشی از هزینه سمعک خود را با ارائه مدارکی که توسط کلینیک پیروزی به آنها ارائه می شود دریافت کنند کلینیک پیروزی در این مورد بیماران را کاملا حمایت کرده و مدارک لازم را در اختیار آنها قرار می دهد حتی  دستور پزشک گوش و حلق و بینی برای استفاده از سمعک که  برای بیمه ضروری می باشد به بیماران ارائه می گردد.

مدارک لازم جهت پرداخت هزینه سمعک توسط بیمه:
۱- گواهی استفاده از سمعک توسط پزشک متخصص گوش و حلق و بینی
۲- آزمایش شنوایی سنجی بیمار
۳- فاکتور معتبر خرید سمعک
۴- کارت گارانتی سمعک
تمامی موارد ذکر شده در کلینیک پیروزی به بیماران قابل ارائه می باشد.

جدول زیر تعرفه پرداختی بیمه های مختلف برای سمعک را نشان می دهد:

 

تعرفه بیمه برای سمعک پیروزی


بیمه تامین اجتماعی:
برای یک گوش مبلغ۱۲۶۰۰۰۰ تومان پرداخت میگردد.
برای دو گوش فقط در اطفال یا بیماران کمتر از ۷ سال مبلغ ۲۵۲۰۰۰۰ تومان پرداخت می شود.

بیمه سلامت:
برای یک گوش مبلغ ۸۸۰۰۰۰ تومان پرداخت میگردد.
برای نوشتن ها در بیماران کمتر از هفت سال مبلغ ۱۷۶۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود‌.

بیمه خدمات درمانی کارکنان دولت:
برای یک گوش ۸۸۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود‌
برای دو گوش تنها در بیماران کمتر از ۷ سال ۱۷۶۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود‌‌.

بیمه نیروهای مسلح:
برای یک گوش مبلغ ۱۲۰۰۰۰۰ پرداخت میشود‌.
برای دو گوش ۱۴۰۰۰۰۰ پرداخت میشود.

بیمه شهرداری:
برای هر گوش مبلغ ۹۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

بیمه میهن:
در مجموع برای سمعک ۵۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میگردد‌.

بیمه پارسیان:
در مجموع برای سمعک۷۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میکردد.

بیمه هواپیمایی:
برای هر گوش۲۵۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

بانک سپه:
برای هر گوش مبلغ ۴۲۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

بانک ملی:
برای هر گوش مبلغ ۱۲۵۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

بانک ملت:
برای یک گوش ۱۸۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میسود‌.
برای دو گوش ۲۷۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

بانک تجارت و بانک کشاورزی:
برای هر گوش مبلغ ۱۶۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میگردد.

بیمه نظام آسایش:
با توجه به قرارداد مبلغ۲۵۰۰۰۰ یا ۵۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

بیمه صدا و سیما:
برای هر دو گوش مبلغ ۱۰۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میکند.

بیمه شرکت نفت:
برای یک گوش مبلغ ۱۳۵۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.
برای بیماران کمتر از ۱۴ سال به صورت دو گوشی مبلغ۲۷۰۰۰۰۰ تومان پرداخت میشود.

لطفا سوال یا نظر خود را اینجا مطرح نمایید

پرسش و پاسخ

حسینی
حسینی
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

بهترین برند سمعک چیست؟

سمعک پیروزی
سمعک پیروزی
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

سمعک ها مدل ها و برندهایی زیادی دارنداما همه آنها جز سمعک های خوب محسوب نمی شوند. به طور کلی می توان گفت سمعک های زیمنس آلمان، اتیکن دانمارک، فوناک سوییس، ویدکس دانمارک و یونیترون کانادا از بهترین برندهای سمعک در دنیا می باشند که در ایران هم نمایندگی فروش دارد. سمعک پیروزی نیز یکی از کلینیک های معتبر است که انواع بهترین برندهای سمعک را ارائه می دهد. 

 

فرمانی
فرمانی
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

گرانترین سمعک کدام سمعک است؟

سمعک پیروزی
سمعک پیروزی
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

می توان گفت که سمعک های نامرئی جز گرنترین سمعک ها هستند. سمعک های نامرئی، سمعک هایی هستند بطور کامل درون مجرای گوش قرار می گیرند و اصلا قابل مشاهده نیستند. 

ایمانی
ایمانی
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

قیمت سمعک به چه عواملی بستگی دارد؟

سمعک پیروزی
سمعک پیروزی
۱۴۰۰/۰۳/۰۲

قیمت سمعک به عوامل مختلفی از جمله تکنولوژی به کار رفته در سمعک، میزان و نوع کم شنوایی فرد، سن فرد کم شنوا و استفاده از یک یا دو سمعک بستگی دارد. البته مدل و برند سمعک نیز در قیمت آن بی تاثیر نیست. اما در نظر داشته باشید که گرانترین سمعک الزاما بهترین سمعک نیست.